Pet savjeta za štedljivu vožnju

17.02.2022.

Uz sve više cijene goriva, ponovno sve više vozača razmišlja kako uštedjeti. Ekipa iz Auto i točke pripremila je pet jednostavnih savjeta za štedljivu vožnju

1. Ubrzavanje i usporavanje
Stupnjeve prijenosa treba mijenjati što ranije kad mijenjamo u višu brzinu (prosječne maksimalne vrijednosti su do 2000 o/min za dizele, a od 2500 do 3000 o/min za benzince). Ideja je što prije doći do željene brzine kretanja i potom ju održavati u najvišem mogućem stupnju prijenosa.
Upravo suprotno, kad usporavamo, stupnjeve prijenosa treba mijenjati što kasnije na niže. Odnosno moramo ostati u višoj brzini do otprilike 1000 o/min prije promjene u nižu brzinu. Bitno je na vrijeme uočiti da se ne možemo nastaviti kretati dotadašnjom brzinom i na vrijeme početi usporavati, ali ne koristiti ler, već ostati u brzini što je duže moguće. Potrošnja je tada 0 l/100 km.

2. Predviđanje prometa
Da bismo uspješno provodili dosad navedene tehnike, ključno je obratiti pozornost na promet oko sebe. Treba zaboraviti sve svoje druge funkcije – zaposlenika, menadžera, oca, majke… i posvetiti se sebi kao vozaču. Treba promatrati promet, gledati dalje i šire te predviđati ono što će se dogoditi. Na taj način možemo voziti maksimalno energetski učinkovito i osjetno sigurnije.

3. Konstantna brzina
Svako ubrzavanje traži više energije, a time i veću potrošnju. S druge strane, usporavanje je čisti gubitak energije. Stoga, koliko je to moguće u prometnim okolnostima, treba čim prije dostići željenu i moguću brzinu kretanja i održavati ju konstantnom. Stalno ubrzavanje i usporavanje predstavlja beskorisno trošenje energije. Energija je gorivo, a gorivo je novac.

4. Smetala u i na automobilu
Stvari koje vam u autu nisu nužne samo su dodatna masa koju morate pokrenuti i zbog kojeg trošite više energije, odnosno više goriva. Jednako tako, obratite na aerodinamiku. Svi dodatni nosači osjetno kvare aerodinamiku i snažno utječu na potrošnju, tako da bismo ih svakako trebali maknuti kad ih ne planiramo koristiti duže vrijeme. Pri brzini od 120 km/h, krovni nosač prtljage povećava potrošnju i do 20 posto.

5. Pazite na tlak…
Redovito kontrolirajte tlak u gumama. Najmanje jednom mjesečno, a preporučljivo je svaka dva tjedna. Istraživanja provedena u EU pokazuju da čak polovina vozila na europskim cestama vozi s gumama koje imaju manji tlak od preporučenog. Samo 25 posto niži tlak povećava otpor kotrljanja za 10 posto i potrošnju za dva posto.

Vrh stranice